خبرهای ویژه

» کسب و کار » رئیس کل گمرک ایران تشریح کرد :

تاریخ انتشار : 1397/02/26 - 16:48

رئیس کل گمرک ایران تشریح کرد :

رئیس کل گمرک ایران تشریح کرد :
جزئیات واردات 1900 خودرو با ثبت سفارش جعلی/ جلوی ورود 4 هزار خودرو با آن شیوه ثبت سفارش را گرفتیم

رئیس کل گمرک جزئیات واردات 1900 خودرو از گمرک را با ثبت سفارش جعلی تشریح کرد.

فرود عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در رابطه با موضوع قاچاق 6400 خودرو و بحث جعل اسناد ثبت سفارش آنها با توجه به اینکه فرایند ترخیص قانونی تعدادی از این خودروها از سوی گمرک انجام شد،‌ اظهارداشت: خودرو کالایی نیست که به سادگی بتوان آن را قاچاق کرد چون قبل از آن ضوابط فنی خودرو باید رعایت شود و کمیته‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که در رابطه با واردات خودرو تصمیم‌گیری می‌کند و بحث استاندارد، میزان مصرف سوخت و موارد محیط زیستی و دیگر موارد را در نظر می‌‌گیرند.

کاهش ۱۱درصدی واردات خودرو

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه طبق ماده 8 قانون مقررات و صادرات همه کسانی که کالا به کشور وارد می‌کنند باید ثبت سفارش داشته باشند، گفت:‌ سال 96 بالغ بر 74 هزار خودرو به کشور وارد شد که کاهش 11 درصدی داشت و همه آنها ثبت سفارش معتبر داشتند؛ متولی صدور مجوز ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت است و فرایند ترخیص با سیستم‌ها و مجوزها همخوانی و مطابقت دارد.

سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش خودروها را تایید کرده است

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه موضوع 6400 خودروی مطرح شده از این فرایند مستثنی نبودند، بیان داشت:‌ واردکننده، خودرو را به گمرک اظهار کرده و ما در سامانه فراخوان ثبت سفارش را انجام می‌دهیم و عوارض محاسبه شده و کنترل مجدد از نظر تایید مجوزها صورت می‌گیرد.مجددا مجوز ثبت سفارش به صورت فایل اکسل به سازمان توسعه تجارت ارسال می‌شود و آنها نیز مجددا بررسی و تایید آن را به صورت کامنت در سامانه اعلام می‌کنند و سیستم اجازه ترخیص را براساس ثبت سفارش می‌دهد و این اتفاق برای کل خودروها افتاده است و از نظر ما هیچ مشکلی ندارد.

تایید اصالت ثبت سفارش گمرک نیست

وی در مورد اینکه گفته شد ثبت سفارش این خودروها جعلی بوده است، عنوان کرد: برای این 6400 خودرو در سامانه گمرک، ثبت سفارش وجود دارد و ما نمی‌توانیم آن را تشخیص دهیم که جعل هست یا نیست. فعلا  ادعا مبنی بر جعل مطرح شده است. اساسا متولی تایید یا عدم تایید اصالت ثبت سفارش گمرک نیست.

فرایند ترخیص خودروها در گمرک قانونی طی شد

عسگری یادآور شد:‌ از نظر ما این خودروها سند الکترونیکی دارد که دستگاه صادرکننده (سازمان توسعه تجارت) باید پاسخ دهد. از لحاظ گمرک اسناد برای ترخیص مشکلی نداشته است اما موضوع جعل ثبت سفارش که برای سازمان متولی ابهام دارد سازمان توسعه تجارت باید جواب دهد. فرایندهای گمرکی طبق ضوابط بوده و استعلام‌ها انجام و تایید شده و اقدام به ترخیص خودروها نمودیم. کل 6400 خودرو به داخل وارد نشده است و از این تعداد حدود 1900 دستگاه خودرو با استفاده از این ثبت سفارش ها به گمرک اظهار و وارد شده اند. مسئول رفع تردید و ابهام در ثبت سفارش‌ها گمرک نیست.

نامه سازمان توسعه تجارت مبنی بر جعل اسناد ثبت سفارش خودرو

معاون وزیر اقتصاد به ابعاد و جزئیات ماجرای خودروها اشاره کرد و افزود: سازمان توسعه تجارت در نامه‌ای به ما اعلام کرد که ثبت سفارش 6481 دستگاه خودرو ابهام دارد و صراحتا اعلام کرد که صدور مجوز ثبت سفارش این تعداد خودرو در این سازمان غیر قانونی یا شائبه دار بوده و از این تاریخ تا اطلاع بعدی با ثبت سفارش‌های اعلامی خودرویی ترخیص نشود.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : کسب و کار

دیدگاه بسته شده است.

تبلیغات
تبلیغات