خبرهای ویژه

» کسب و کار » هشدار میراندا چیست

تاریخ انتشار : 1397/02/26 - 17:55

هشدار میراندا چیست

هشدار میراندا چیست
The Miranda warning or Miranda rights
حتما در فیلمهای هالیوودی مشاهده کرده اید که پلیس هنگام دستگیری متهم عبارت زیر را بیان میکند:

You have the right to remain silent. Anything you say can and will be used against you in a court of law. You have the right to an attorney. If you cannot afford an attorney, one will be provided for you. Do you understand the rights I have just read to you?

شما حق دارید سکوت کنید. هر چه بگویید در دادگاه علیه شما استفاده خواهد شد.شما حق دارید که وکیل داشته باشید، اگر توانایی اختیار وکیل ندارید یک وکیل به صورت رایگان برای شما منصوب خواهد شد.آیا حقوقی را که برای شما قرائت شد متوجه شدید؟

اما ماجرای هشدار میراندا یا حقوق میراندا چیست؟
در سال۱۹۶۳ارنستو میراندا به جرم قتل و تجاوز دستگیر شد و دادستان فقط با تکیه بر اقرار او پس از دستگیری، میراندا را محکوم کرد. ولی سه سال بعد دیوان عالی این حکم را باطل اعلام کرد. به این دلیل که پیش از گرفتن اقرار به متهم توضیح داده نشده بود که:
الف: می توانی با استفاده از حق سکوت به پرسشهای پلیس پاسخ ندهی.
ب: می توانی درخواست وکیل کنی و در صورت عدم بضاعت مخارج آن را از دولت بگیری.
از آن پس پلیس آمریکا موظف شد که پس از دستگیری هر فرد مظنون، هشدار میراندا را با صدای بلند برای او بیان کند. در غیر اینصورت اقرار متهم در دادگاه معتبر شناخته نخواهد شد و حتی میتواند منجر به آزادی متهم شود.
.
هشدار میراندا حقی قانونی است که مطابق آن شخص بازداشت شده میتواند تا زمان حضور وکیلش به هیچ پرسشی از جانب پلیس پاسخ ندهد. همچنین وی حق دارد در تمام مراحل دادرسی وکیلی برای خود داشته باشد.


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : کسب و کار

دیدگاه بسته شده است.

تبلیغات
تبلیغات