خبرهای ویژه

» فرهنگ و هنر » موسیقی رمانتیک

تاریخ انتشار : 1397/06/22 - 12:48

موسیقی رمانتیک

موسیقی رمانتیک
روبرت شومان

در میان آهنگ سازان دوره ی رمانتیک، "روبرت شومان" از دو جهت چهره شاخصی دارد. اول آنکه بر خلافِ همتایان هم زمان خود، نه از خردسالی که از آغاز دوره ی جوانی، به سوی موسیقی رفته و دوم آنکه وی، پیش از موسیقی به تحصیلِ حقوق و فلسفه پرداخته بود و زمانی هم که به موسیقی روی آورد، از تحصیل اصلی خود دست نکشید و عاقبت توانست دکتری رشته فلسفه را بدست آورد. به دلیل همین آشنایی با فلسفه و شعر و ادبیات، موسیقی او نیز رنگ و بوی دیگری گرفته است.

"روبرت شومان" در سال ۱۸۱۰ در شهر کوچکی در منطقه سبز آلمان به دنیا آمد و در سال ۱۸۵۶ در شهر بُن، پایتخت سابقِ آلمان، از دنیا رفت. او در سال ۱۸۲۸ در «دانشگاه لایپزیک» به تحصیل پرداخت و از قضای روزگاردر یک ضیافت دانشگاهی، "فریدریش ویکِ" موسیقیدان و دختر هنرمندش، "کلارا ویک" آشنا شد و سخت عاشق و تحت تاثیر هنرِ آنان قرار گرفت و از همان زمان بود که آموختن موسیقی را آغاز کرد.

به زودی عشقِ آتشین "شومان" به دخترِ "فریدریش" که پیانو نواز برجسته ای نیز شده بود، با وجود مخالفتِ پدر او به ازدواج انجامید. "کلارا" بزرگترین نقش را در زندگی و موسیقی "شومان" ایفا کرده است. آفرینش های جدی و اصلی "شومان" از سال ۱۸۴۰ یعنی از ۳۰ سالگی آغاز می شود. او طی ۱۶ سال یعنی تا پایان عمرِ کوتاه خود، «۴ سمفونی»، «۴ اورتور»، ۳« سونات برای پیانو» و «۲ سونات برای ویولن و پیانو» و چند «کوراتت» و چند ک«نسرتو برای ویولن پیانو و ویولنسل» و تعداد بیشماری «رومانس» و «اتود» و ترانه های شاعرانه آفریده است.

"شومان" در سال های چهلِ عمرش به بیماری اعصاب گرفتار شد، که با تکیه بر حساسیت های شدیدی که با او بود، کارش را به آسایشگاههای روانی کشانید و عاقبت او را در ۴۶ سالگی از پای درآورد. "کلارا ویک" پس از مرگ شوهرش به موسیقی او که هنوز چندان شناخته نشده بود وفادار ماند و تا پایان عمر، آثار او را در کنسرت های خود جای داد و به جرات می توان گفت که "شومان" شهرتِ خود را به نیروی عشقِ "کلارا" بدست آورده است.

جواد ظل طاعت


برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
دسته بندی : فرهنگ و هنر

دیدگاه بسته شده است.

تبلیغات
تبلیغات