خبرهای ویژه

» کسب و کار » سرنوشت تحریم‌ها

تاریخ انتشار : 1397/06/23 - 13:36

سرنوشت تحریم‌ها

سرنوشت تحریم‌ها

همان‌طور که تاکنون بیان شده، ایران قرار نیست در مذاکرات تحریمی شرکت کند و تحریم‌ها از ماه نوامبر در ایران شروع خواهد شد. اما ایران ممکن است بدش نیاید که وقت‌کشی کند تا تحولات آتی مساله تحریم‌ها را ضعیف کند. چهار رویداد که در آینده رخ خواهند داد، می‌تواند تحریم‌ها را به نوعی برگرداند.

این رویدادها به شرح زیر هستند:

اول، ترامپ استیضاح شود که تا حتی یک یا دو درصد هم احتمال ندارد. تا کنون هیچ رییس جمهوری در آمریکا استیضاح نشده که منجر به برکناری او شده باشد. استیضاح در آمریکا دارای مراحل بسیار پیچیده‌ای است، بنابراین نمی‌توان به این رویداد دل بست.

دوم، در انتخابات نوامبر اکثریت مجلس دست دمکرات‌ها بیفتد، که این هم احتمال کمی دارد. مهم مجلس سنا است که صاحب‌نظران سیاسی احتمال کمی می‌دهند که سنا در اختیار دمکرات‌ها قرار گیرد.

سوم، با یک لابی قوی، مخالفان سیاست‌های ترامپ به طور هماهنگ از ایران دفاع کنند، که به نظر احتمالش پایین است. هر یک از کشورهای مورد بحث منافع کاملا عمده و مشخصی با آمریکا دارند و در تعاملات بین‌المللی دنبال حل مساله ایران نیستند، بلکه منافع خودشان در ارجحیت است.

و چهارم، به انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری کشیده شود و ترامپ نتواند انتخاب شود که اگر احتمال بالایی داشته باشد، خیلی دیر است. از آن گذشته بخش مالی و پولی آمریکا، بازارهای سهام، اوراق قرضه و کالاها و در مجموع بخش کسب‌وکار در آمریکا حمایت جدی از ترامپ دارد. چند ماه است که شاخص بورس آمریکا مرتب رکورد تاریخی را می‌شکند و طول دوره رونق بازارهای بورس تبدیل به طولانی‌ترین دوران رونق در تاریخ آمریکا شده است.

با توجه به اینکه این رویدادها دارای احتمال تحقق کمی هستند، بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که تحریم‌ها از ماه نوامبر آغاز می‌شوند و چون اثر اعمال تحریم‌ها یک‌باره نیست، به تدریج که به پایان سال نزدیک می‌شویم، فشار تحریم‌ها هم بر بازار ارز و هم بر متغیرهای حساس اقتصادی بیشتر می‌شود. بنابراین پیش‌بینی متغیرهای اقتصادی در شش ماهه دوم سال باید در این چارچوب مورد توجه قرار گیرد.

تحلیل اقتصاددان
دکتر مرتضی ایمانی‌راد، اقتصاددان

hannel


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : کسب و کار

دیدگاه بسته شده است.

تبلیغات
تبلیغات