تهدید کنگره آمریکا: اگر ترامپ عربستان را تنبیه نکند ما

تهدید کنگره آمریکا: اگر ترامپ عربستان را تنبیه نکند ما این کار را انجام می‌دهیم

سناتورهای آمریکایی به حملات لفظی خود به دولت عربستان سعودی ادامه می‌دهند و در آخرین اظهار نظرها "مارکو روبیو" سناتور جمهوریخواه تهدید کرد در صورتی که ترامپ از تنبیه دولت سعودی سر باز بزند، کنگره این کار را خواهد کرد.

به گزارش عصرایران، روبیو که روز یکشنبه با شبکه خبری"سی‌ان‌ان" مصاحبه می‌کرد، گفت: من فکر می‌کنم دولت ترامپ کارهایی در قبال عربستان خواهد کرد اما اگر کاری نکند، من به شما اطمینان صددرصد می‌دهم که کنگره وارد عمل خواهد شد. این موضوعی است که از اجماعی دوحزبی برخوردار است."

او افزود: عربستان سعودی متحد ماست و در برابر توسعه طلبی‌های ایران در منطقه با این کشور همکاری داریم اما این دلیل نمی‌شود هر کاری که آنها کردند تایید کنیم. مساله حقوق بشر موضوعی مهم برای آمریکا است.

روبیو گفت: اگر ما در قبال قتل روزنامه‌نگاران از سوی دولت سعودی ساکت بمانیم آن وقت چطور می‌توانیم برای مثال به پوتین اعتراض کنیم که چرا روزنامه‌نگاران منتقد در روسیه کشته می شوند؟

او گفت: من معتقدم دولت ایالات متحده آمریکا در صورتی که اثبات شود دولت سعودی در قتل خاشقچی دست داشته، باید به محکم‌ترین وجه ممکن واکنش نشان دهد.

گفتنی است دولت سعودی دیروز در واکنش به اعتراضات و تهدیدات برخی مقامات آمریکایی و اروپایی درباره سرنوشت خاشقچی، تهدید کرده است در برابر هر اقدام واکنشی کشورهای غربی، به شدیدترین وجه ممکن تلافی خواهد کرد.

برخی منابع خبری رسمی سعودی همچنین به صورت تلویحی تهدید کرده‌اند در صورتی که با تنبیهی احتمالی بر سر موضوع خاشقچی مواجه شوند، با کاهش عرضه نفت به بازار جهانی قیمت این ماده خام را به بالاترین رقم‌ها خواهد رساند.

برخی کارشناسان بازار نفت در آمریکا به شبکه خبری" سی ان بی سی" گفته‌اند با توجه به روند رو به کاهش عرضه نفت ایران در پی تحریم‌های آمریکا، بازار نفت خام دنیا در قبال تهدیدات دولت سعودی بسیار آسیب‌پذیر است و ممکن است در صورت تشدید تنش بین دولت سعودی و غرب، قیمت این ماده خام به رقم‌های بالاتر از 100 دلار برسد.

دولت سعودی منکر دست داشتن در قتل احتمالی جمال خاشقچی است اما شواهد قوی وجود دارد که این روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی سه‌شنبه دو هفته پیش پس از ورود به کنسولگری سعودی در شهر استانبول از این مکان بیرون نیامده و برخی خبرهای غیررسمی حاکی از احتمال قتل او در محل کنسولگری به دست عوامل اطلاعاتی سعودی است.

دیروز رییس جمهوری ترکیه و "ملک سلمان" پادشاه سعودی درباره این موضوع به صورت تلفنی گفتگو کردند. ترکیه و دولت سعودی توافق کرده‌اند برای بررسی موضوع ناپدید شدن مرموز خاشقچی یک کمیته مشترک تشکیل دهند.