آموزش‌های پیامکیِ جک دورسی (مدیرعامل توییتر)

آموزش‌های پیامکیِ جک دورسی (مدیرعامل توییتر)

این‌که سارا فریار (Sarah Friar) مدیر ارشد مالی شرکت Square (فعال در حوزه‌ی پرداخت الکترونیک و تجهیزات وابسته) بوده و اکنون می‌خواهد به شرکت Nextdoor (شبکه‌ی اجتماعیِ همسایه‌ها؛ برای کاربرانی که از نظر جغرافیایی به هم نزدیکند) برود، قاعدتاً برای ما چندان جذاب نیست.

بعید است از میان خوانندگان این خبر، کسی سهام Square را خریده باشد و اکنون، از این‌که با رفتن سارا، قیمت سهم این شرکت افت کرده، نگران باشد.

اما پیام و پیامک‌هایی که مدیران میان خود رد و بدل می‌کنند، معمولاً می‌تواند مفید و آموزنده باشد.

هر دو شرکت Twitter و Square توسط جک دورسی مدیریت می‌شود و سارا فریار، در واقع عضوی از تیم مدیریتی دورسی است که اکنون از مجموعه‌ی کسب و کارهای او خارج شده و به دنیای جدیدی می‌رود.

دورسی، پس از این‌که فریار مجموعه‌ی او را ترک کرد، برای او چند توصیه در قالب پیامک فرستاد و فریار اسکرین‌شات آن‌ها را در اکانت توییتر خود به اشتراک گذاشت (اسکرین شات اول / دوم / سوم)

دورسی در پیام خود، به سه نکته اشاره می‌کند:

نکته‌ی نخست این‌که به خودت اجازه بده که آشکارا پیش چشم همگان، شکست بخوری. چون ریسک‌پذیری بیشتر، خلاقیت و زیر سوال بردن مسیرِ متعارف، جز با پذیرش احتمال شکست خوردن پیش چشم همه، حاصل نمی‌شود.

دورسی در نکته‌ی دوم به این پرداخته که مسائل را شخصی نکن.

او توضیح داده که باید دائماً هم‌زمان با هر کار کوچکی این را به خود یادآوری کنی. اگر چه این کار ساده نیست؛ اما ضروری است. این نگرش باعث می‌شود که همیشه آن‌چه مهم‌تر است پیش چشم ما قرار بگیرد [و نگرش شخصی به مسائل، دغدغه‌های مهم‌تر را از نگاه ما دور نکند.]

مهم این است که چه سهم و نقشی در دنیای اطراف خود ایفا می‌کنیم.

اغلب انسان‌ها، زمانی که ما در حال ایفای این نقش هستیم، اهمیت آن را چنان‌که باید درک نمی‌کنند و حتی ممکن است ابراز انزجار و نفرت کنند.

دورسی در سومین نکته گفته است که کار از هر چیزی مهم‌تر است و دستاورد کار، جز با همراهیِ دیگرانی که با ما هستند، حاصل نمی‌شود.

به خاطر داشته باشیم که همه‌ی آن‌ها کنار ما هستند تا چیزی بزرگ‌تر از [مقیاس] خودشان خلق کنند. یادت باشد آن‌هایی که با تو هستند و به تو نگاه می‌کنند، نمی‌خواهند به جایشان تصمیم بگیری. بلکه راهنمایی تو را می‌خواهند تا آن‌ها را به چالش بکشی و اجازه بدهی پله‌های بالاتری را طی کنند. پله‌هایی که شاید آن‌ها را حتی در محدوده‌ی "دستاوردهای ممکن" نیز تصور نمی‌کرده‌اند.
/متمم

  داستان موفقیت کارآفرینان در ایستارتاپس